wtorek, 29 grudnia 2015

Psi Sylwester

HEJ KOCHANI
2

Zbliża się czas, kiedy na świecie się będzie dużo działo, myślę tu o sylwestrze. Większość stworzeń dwunożnych będzie świętować. Nie można przy tam całym świętowaniu zapominać o stworzeniach czworonożnych zwierzętach, które niestety nie podchodzą do tego tak entuzjastycznie. Wiele zwierząt z przewagą psiaków panicznie boi się wystrzałów, huków I innych dziwnych dźwięków, których w tym dniu jest zdecydowany nadmiar. Wrażliwość psów jest wystawiona na próbę już kilka dni przed Sylwestrem i parę dni po też nie mają wytchnienia. Panikują, serce wali jak oszalałe, drżenie mięśni, nadmiernie się ślinią, może się nawet zdarzyć, że w niekontrolowany sposób odda mocz, chowają się w miejsca, w które na co dzień na bank, by się nie zmieściły.Czy ktokolwiek z nas znalazł się w sytuacji tak stresującej, jak te biedne stworzenia?



Jak postępować w dniu sylwestra?

Spacery

Wyprowadźmy psa wcześnie, zanim zaczną się wystrzały, w miejsce , które zna , ale w miarę możliwości daleko od ewentualnych wystrzałów. Dobrze jest zwiększyć dawkę ruchu w ciągu dnia. Wybiegany pies jest mniej impulsywny. Pies powinien być wyprowadzany na smyczy. Ostatni spacer po północy , kiedy wystrzały ucichną.

Mieszkanie

Zazwyczaj zwierzę ma w domu swoje ulubione miejsce, w którym czuje się bezpiecznie. Nie przenośmy legowiska psa przed Świętami. Kilka-kilkanaście dni wcześniej dobrze jest dodatkowo przygotować legowisko kładąc w nim koce, aby pies mógł się w nie zakopać. Jeśli wychodzimy z domu, możemy zostawić w nim dodatkowo jakąś część naszego ubrania , aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa psa. Zamykamy i zasłaniamy okna. Można włączyć spokojną muzykę , albo telewizję. Nie zamykamy psa w łazience. Jeśli właściciel wychodzi z domu powinien zostawić psu dużo zabawek, szczególnie do gryzienia.

Kiedy pies się boi

Nie strofujemy go, nie krzyczymy na niego ponieważ potęgujemy wtedy zachowanie lękowe , pies boi się również nas. Nie głaszczemy nadmiernie, nie uspokajamy przesadnie i nie tulimy, ponieważ pies odbierze to jako nagrodę za takie zachowanie i utwierdzi się w przekonaniu, że należy się bać. Najlepiej wydać psu komendę typu „siad”, „waruj” , odwrócić uwagę psa od hałasu.

Terapia

Jeśli wiemy, że pies boi się wystrzałów, powinniśmy kilka miesięcy wcześniej zacząć ćwiczyć z nim odwrażliwianie. Chodzi o stopniowe przyzwyczajanie psa do nieprzyjemnych dźwięków, najpierw bardzo cichych, w połączeniu z bodźcem pozytywnym, np smakołykiem, zabawą. Można nagrać hałas i odtwarzać go psu początkowo bardzo cicho, jednocześnie bawiąc się z nim, karmiąc, chwaląc. Stopniowo zwiększamy głośnośc nagrania. Takie ćwiczenia powinny trwać kilkanaście dni , a nawet tygodni. Ich celem jest spowodowanie ignorowania przez zwierzę głośnego dźwięku i nie odbierania go jako zagrożenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz